Junior Amateur Past Champions - MASSGOLF

junior amateur past champions

Celebrating the future of the amateur game, this event crowns the best junior players in the state. In 1961, the event expanded to honor the best junior and junior-junior player and since that time has further grown to recognize three age groups (Junior, Pre-Junior and Boys Divisions) within this category. Many former junior amateur players have gone on to successful amateur and professional careers in the Commonwealth and beyond.

 

  • 1914 – Raymond Ouimet (Oakley CC)
  • 1915 – Frederick J. Wright, Jr. (Albemarle GC)
  • 1916 – Frederick J. Wright, Jr. (Woodland GC)
  • 1917 – Event Not Held
  • 1918 – N.T. Lovell (Albemarle GC)
  • 1919 – Edward E. Lowery (The Country Club)
  • 1920 – Edward E. Lowery (Oakley CC)
  • 1921 – Edward H. Learnard (Bellevue GC)
  • 1922 – Clark Hodder (Commonwealth CC)
  • 1923 – Joseph M. Batchelder (Wollaston GC)
  • 1924 – Marshal W. Forrest (Belmont Spring CC)
  • 1925 – Ralph Munro (Tedesco CC)
  • 1926 – James Conroy (Woodland GC)
  • 1927 – Joseph P. Lynch (Pine Brook CC)
  • 1928 – Charles S. Eaton (Unicorn GC)
  • 1929 – W.H. Donnelly, Jr. (Brae Burn CC)
  • 1930 – Wilfred Crossley (Belmont Spring CC)
  • 1931 – W.H. Donnelly, Jr. (Sandy Burr CC)
  • 1932 – Richard Ruggles (Wollaston GC)
  • 1933 – Edward H. Peterson (Blue Hill CC)
  • 1934 – Patrick Hegarty (Woodland GC)
  • 1935 – Gerald Anderson (Cohasset GC)
  • 1936 – Stanley Taylor (Unicorn GC)
  • 1937 – John McNiff (Belmont CC)
  • 1938 – Robert Adams (Salem CC)
  • 1939 – Edward O. Tabor, Jr. (Blue Hill CC)
  • 1940 – Ed Franzeim (Wollaston GC)
  • 1941 – James Danahy (Belmont CC)
  • 1942 – Event Not Held
  • 1943 – Event Not Held
  • 1944 – Event Not Held
  • 1945 – Event Not Held
  • 1946 – Robert Woodword (Furnace Brook GC)
  • 1947 – John Nies, Jr. (Worcester CC)
  • 1948 – Robert Zirkel (Winchester CC)
  • 1949 – Leo Grace (Woodland GC)
  • 1950 – William McCarthy (Wollaston GC)
  • 1951 – John Tosca, Jr. (Charles River CC)
  • 1952 – Ralph Milley (Commonwealth CC)
  • 1953 – Ronnie Mattson (United Shoe CC)
  • 1954 – Ralph Haddad (Commonwealth CC)
  • 1955 – Ronnie Mattson (Commonewalth CC)
  • 1956 – Jay Dolan (Wachusett CC)
  • 1957 – Roland LaMontagne (Wollaston GC)
  • 1958 – Burton Page (Brookline GC)
  • 1959 – Robert Kirouac (Wachusett CC)
  • 1960 – Robert O’Connor (Charles River CC)
  • 1961 – Robert Barclay (Winchester CC)
  • 1962 – Robert Barclay (Brookline GC)
  • 1963 – William Carroll (Wachusett CC)
  • 1964 – James Catalano (Wellesley CC)
  • 1965 – Richard Bliss (Dedham C&PC)
  • 1966 – Dennis Perrone (Glen Ellen CC)
  • 1967 – Doug Johnson (Framingham CC)
  • 1968 – Arthur E. Burke, III (Putterham Meadow GC)
  • 1969 – Arthur E. Burke, III (Concord CC)
  • 1970 – Robert Reni (Oakley CC)
  • 1971 – Rick Karbowski (Chestnut Hll CC)
  • 1972 – Rick Karbowski (The Country Club)
  • 1973 – Joe Miller (Cohasset GC)
  • 1974 – Marc Hetnik (Wellesley CC)
  • 1975 – Paul Littlejohn (Duxbury YC)
  • 1976 – Greg Orlik (Hatherly CC)
  • 1977 – Joseph Lynch (Thorny Lea GC)
  • 1978 – Steve Minelli (Framingham CC)
  • 1979 – Ken Whalley (Hickory Ridge CC)
  • 1980 – Terry O’Hara (Oakley CC)
  • 1981 – Michael Stone (Wollaston GC)
  • 1982 – Walter Les (Weston GC)
  • 1983 – Artie Wilson (Dedham C&PC)
  • 1984 – Kevin Johnson (Cohasset GC)
  • 1985 – Mike Zmetrovich (Kernwood CC)
  • 1986 – Paul Bastien (Hatherly CC)
  • 1987 – Craig Mazzini (Putterham Meadows GC)
  • 1988 – Steve Bergamesca (Plymouth CC)
  • 1989 – Robert Prophett (Indian Ridge CC)
  • 1990 – Marc Spencer (Dedham C&PC)
  • 1991 – Eric McPhail (Haverhill CC)
  • 1992 – Ryan Pelis (Green Hill GC)
  • 1993 – James Driscoll (Kernwood CC)
  • 1994 – Justin Peters (The Orchards GC)
    • Nathaniel Hoopes – Pre-Junior Division
  • 1995 – James Donnelly, IV (Cummaquid GC)
    • Ken Lewis – Pre-Junior Division
  • 1996 – Nathaniel Hoopes (Bass Rocks GC)
    • Jonathan Nuger – Pre-Junior Division
  • 1997 – Ned Yetten (Walpole CC)
    • Brendan Ray – Pre-Junior Division
  • 1998 – Michael Carbone (Oakley CC)
    • Brendan Ray – Pre-Junior Division
  • 1999 – Brent Wanner (Woods Hole GC)
    • Benjamin Spitz – Pre-Junior Division
  • 2000 – Ben Spitz (Dedham C&PC)
    • Derek Hurwitch – Pre-Junior Division
  • 2001 – Steven Alminas (Quashnet Valley CC)
    • Peter Uilhein – Pre-Junior Division
  • 2002 – Mark Purrington (CC of New Bedford)
    • Peter Uilhein – Pre-Junior Division
  • 2003 – Aaron Siekierski (Duxbury YC)
    • Peter Uilhein – Pre-Junior Division
  • 2004 – Peter Alminas (Wyantenuck CC)
    • Peter Eleey Jr. – Pre-Junior Division
  • 2005 – Evan Harmeling (Red Tail GC)
    • Richy Werenski – Pre-Junior Division
  • 2006 – Antonio Grillo (Blue Hill CC)
    • Nick McLaughlin – Pre-Junior Division
  • 2007 – Antonio Grillo (Crumpin-Fox Club)
    • Richy Werenski – Pre-Junior Division
  • 2008 – Bradley Kushner (Brae Burn CC)
    • Bob Marulli – Pre-Junior Division
  • 2009 – Nick McLaughlin (Framingham CC)
    • Nick Mclaughlin – Pre-Junior Division
  • 2010 – Andy Mai (Foxborough CC)
    • John Beadle – Pre-Junior Division
  • 2011 – Nick McLaughlin (Renaissance GC)
    • Jack Lang – Pre-Junior Division
  • 2012 – Patrick Frodigh (Oakley CC)
    • Steven Dilisio – Pre-Junior Division
  • 2013 – Paul Lei (Essex County Club)
    • Steven Dilisio – Pre-Junior Division
  • 2014 – Matthew Naumec (Nashawtuc CC)
    • Andrew Dipetrillo – Pre-Junior Division
  • 2015 – Jimmy Hervol (Hopkinton CC)
    • Nicholas Hampoian – Pre-Junior Division
  • 2016 – James Imai (Kernwood CC)
    • James Imai – Pre-Junior Division
  • 2017 – Dillon Brown (The Orchards GC)
    • Michael Thorbjornsen – Pre-Junior Division
  • 2018 – James Imai (Belmont CC)
    • Eric Boulger – Pre-Junior Division
  • 2019 – James Imai (Crumpin-Fox Club)
    • John Broderick – Pre-Junior Division