Mother Son Modified Scotch Past Champions - MASSGOLF

mother son modified scotch Past champions

  • 1959 – 1st Division – Mrs. Nies & John Jr (Dedham C&PC)
    • 2nd Division – Mrs. Waldinger & Bob Jr
    • 3rd Division – Mrs. Foehl & Stephen
  • 1960 – 1st Division – Mrs. Nies & John Jr (Dedham C&PC)
    • 2nd Division – Mrs. Smidt & Joseph
    • 3rd Division – Mrs. Foehl & Stephen
  • 1961 – 1st Division – Mrs. Flynn & John (Dedham C&PC)
    • 2nd Division – Mrs. Hood & William
    • 3rd Division – Mrs. Hyde & Kenneth Jr
  • 1962 – 1st Division – Mrs. John Nies & John Jr (Dedham C&PC)
    • 2nd Division – Mrs. Griffon & John
    • 3rd Division – Mrs. Dunn & Ronald
    • Callaway Flt – Mrs. Smidt & Sydney
  • 1963 – 1st Division – Mrs. Foehl & John (Concord CC)
    • 2nd Division – Mrs. Griffon & John
    • 3rd Division – Mrs. Dunn & Ronald
    • Callaway Flt – Mrs. Pinkham & Jeffrey / Mrs. Lamson & Peter
  • 1964 – 1st Division – Mrs. Foehl & John (Concord CC)
    • 2nd Division – Mrs. Scott & Randy
    • 3rd Division – Mrs. Quigley & Brian
    • Callaway Flt – Mrs. Sleeper & James
  • 1965 – 1st Division – Mrs. Foehl & John (Framingham CC)
    • 2nd Division – Mrs. Foehl & Stephen
    • 3rd Division – Mrs. Sampsor & Blaine
    • Callaway flt – Mrs. Bick & Tom
  • 1966 – 1st Division – Mrs. Nies & John Jr (United Shoe GC)
    • 2nd Division – Mrs. Bates & Benjamin
    • 3rd Division – Mrs. Stecker & Ray Jr
  • 1967 – 1st Division – Mrs. Watt & Evans (Chestnut Hill CC)
    • 2nd Division – Mrs. Cray & William
    • 3rd Division – Mrs. Weitz & Chris
  • 1968 – 1st Division – Mrs. Waldinger & Robert (United Shoe GC)
    • 2nd Division – Mrs. Karp & Harry
    • 3rd Division – Mrs. McAuliffe & Tony
  • 1969 – 1st Division – Mrs. Roberts & Joseph (Essex CC)
    • 2nd Division – Mrs. Sampson & Blaine
    • 3rd Division – Mrs. Mehlman & Hamilton
  • 1970 – 1st Division – Mrs. Lonergan & John (Wenham CC)
    • 2nd Division – Mrs. Sampson & Blaine
    • 3rd Division – Mrs. Arnold & George
  • 1971 – 1st Division – Leslie Sampson & Blaine (Plymouth CC)
    • 2nd Division – Mrs. Parisi & Chuck
    • 3rd Division – Mrs. Green & Thomas
  • 1972 – 1st Division – Mrs. Coleman & James (Framingham CC)
    • 2nd Division – Mrs. Field & Doug /  Mrs. Martini & Richard
    • 3rd Division – Mrs. Wattu & Keith / Mrs. Green & Thomas / Mrs. Sheehan & Jeffrey
  • 1973 – 1st Division – Mrs. Orzechowski & Robert (Foxborough CC)
    • 2nd Division – Mrs. Huntress & William
    • 3rd Division – Mrs. Wattu & Keith
  • 1974 – 1st Division – Mrs. Mouilson & James (Folly Hill CC)
    • 2nd Division – Mrs. Thompson & John
    • 3rd Division –  Mrs. Wattu & Keith
  • 1975 – 1st Division – Mrs. Dane & Ralph Knight (Heritage CC)
    • 2nd Division – Mrs. Harney & Thomas
    • 3rd Division – Mrs. Wattu & Keith / Mrs. McNamara & John
  • 1976 – 1st Division – Leslie Sampson & Blaine (Franklin CC)
    • 2nd Division – Mrs. Harney & Thomas
    • 3rd Division – Mrs. Wattu & Keith
  • 1977 – 1st Division – Leslie Sampson & Blaine (Far Corner CC)
    • 2nd Division – Mrs. Harney & Thomas
    • 3rd Division – Mrs. Gibbons & John
  • 1978 – 1st Division – Mrs. Hood & William (Brae Burn CC)
    • 2nd Division – Mrs. McConnell & Jay
    • 3rd Division –  Mrs. Hester & Kevin / Mrs. Tobey & Bruce
  • 1979 – 1st Division – Mrs. Sykes & Robert (Allendale CC)
    • 2nd Division – Mrs. Shea & Richard
    • 3rd Division – Mrs. Tobey & Thomas
  • 1980 – 1st Division – Leslie Sampson & Blaine (Halifax CC)
    • 2nd Division – Mrs. Arnold & John / Mrs. Kenerson & Jack
    • 3rd Division – Mrs. Kenerson & Bruce
  • 1981 – 1st Division – Carol Alpers & Jim (Oxford CC)
    • 2nd Division – Carol Hester & Kevin
    • 3rd Division – Marion Kerrigan & Timothy
  • 1982 – 1st Division – Dorothy Forbes & Chip (Greenfield CC)
    • 2nd Division – Carol Hester & Kevin
    • 3rd Division – Linda Beaulieu & Derek
  • 1983 – 1st Division – Pat Johansson & John / Henrietta Couture & Paul (Pembroke CC)
    • 2nd Division – Josephine Krovitz & Eddie
    • 3rd Division – Paula Ainsworth & Todd
  • 1984 – 1st Division – Nancey Black & Paul / Barbara Copeland & Richard / Virginia Estes & Bill (Blue Hill CC)
    • 2nd Division – Judy Marotta & Gary
    • 3rd Division – Paula Ainsworth & Todd
  • 1985 – 1st Division – Deborah Vana & Frank (Oakley CC)
    • 2nd Division – Judy Marota & Gary
    • 3rd Division – Paula Ainsowrth & Todd
  • 1986 – 1st Division – Nuala Pennington & Denis / Sheila Rockwell & Ted (Dedham CC)
    • 2nd Division – Marion Kerrigan & Timothy
    • 3rd Division – Paula Ainsowrth & Todd
  • 1987 – 1st Division – Elsie Betourney & Scot (Ellinwood CC)
    • 2nd Division – Suzanne Burgess & Jordan / Marion Kerrigan & Timothy
    • 3rd Division – Mary Gale & Michael / Paula Ainsworth & Andrew
  • 1988 – 1st Division – Charlotte Forbes & Scot / Sheila Rockwell & Ted (Far Corners CC)
    • 2nd Division – Ann Mitchell & Jeff
    • 3rd Division – Paula Ainsworth & Andrew
  • 1989 – 1st Division – Debbie Vana & Frank (Framingham CC)
    • 2nd Division – Ann Mitchell & Jeff
    • 3rd Division – Paula Ainsworth & Andrew
  • 1990 – 1st Division – Barbara Copeland & Richard (Marshfield CC)
    • 2nd Division – Ann Mitchell & Jeff
    • 3rd Division – Ruth Ann Holzapfel & Kevin
  • 1991 – 1st Division – Pauline Mucciarone & Jeffrey (Bass Rocks CC)
    • 2nd Division – Paula Ainsworth & Andrew / Rosemary Stocks & Robert
    • 3rd Division – Leslie Belliveau & Alben
  • 1992 – 1st Division – Helen Schug & Derek (George Wright CC)
    • 2nd Division – Joanne Monahan & Justin
    • 3rd Division – Mary Gale & Dan
  • 1993 – 1st Division – Debbie Vana & Frank / Virginia Reid & James (Shaker Farms CC)
    • 2nd Division –  Sheila Frisbie & Jamie / Mary Gale & Mike / Ruth Ann Holzapfel & Mike
    • 3rd Division – Cynthia Friend & Kurt / Ann Windhol & Brien
  • 1994 – 1st Division – Judith & Bryan Hughes (Glen Ellen CC)
    • 2nd Division – Mary & Dan Gale
    • 3rd Division – Robyn & David St. Clair
  • 1995 – 1st Division – Elizabeth & Lee Craig (Far Corner GC)
    • 2nd Division – Mary & Mike Gale
    • 3rd Division – Ann & Matt Windhol
  • 1996 – 1st Division – Patricia & Neal Kavanaugh (Franklin CC)
    • 2nd Division – Mary & Mike Gale
    • 3rd Division – Patty & Brendon Ray
  • 1997 – 1st Division – Joan & Reese Genser (Bass Rocks CC)
    • 2nd Division – Mary & Mike Gale
    • 3rd Division – Wendy & Alex Snickenberger
  • 1998 – 1st Division – Mary & Mike Gale (Captain’s GC)
    • 2nd Division – Patty & Brendon Ray
    • 3rd Division – Tina & Peter Uihlein
  • 1999 – 1st Division – Mary & Mike Gale (Dennis Pines GC)
    • 2nd Division – Bonnie Walsh & Brian Miller / Patty & Brendon Ray / Tami & Harry Bane
    • 3rd Division – Joanne & Jake Catlin
  • 2000 – 1st Division – Mary & Dan Gale (Tedesco CC)
    • 2nd Division – Tami & Harry Bane
    • 3rd Division – Robyn & Jack St. Clair
  • 2001 – 1st Division – Mary & Mike Gale (Ferncroft CC)
    • 2nd Division – Margaret & Samuel Hall
    • 3rd Division – Mary Jo & Joe Clark
  • 2002 – 1st Division – Robyn & David St. Clair / DeeDee & Peter Bentley Debbie & Frank Jr Vana / Mary & Dan Gale (Shaker Hills GC)
    • 2nd Division – Abby & Alex Jeffers
    • 3rd Division – Betty & Garrett Arnold
  • 2003 – 1st Division – Robyn & David St. Clair (Cranberry Valley CC)
    • 2nd Division – Robyn & Brett St. Clair
    • 3rd Division – Elisa Romano & Mike Blair / Jeanne & Sam Toomey
  • 2004 – 1st Division – Deborah & Jason Michaud (Andover CC)
    • 2nd Division – Robyn & Brett St. Clair
    • 3rd Division – Martha & Kevin Greenhalgh
  • 2005 – 1st Division – Mary & Dan Gale (Blue Hill CC)
    • 2nd Division – Denise & Devin Crowley
    • 3rd Division – Robyn & Jack St. Clair
  • 2006 – 1st Division – Robyn & Brett St. Clair / Mary & Dan Gale (Ipswich CC)
    • 2nd Division – Betty & Garrett Arnold
    • 3rd Division – Mace & Cooper Foehl-Hemphill
  • 2007 – 1st Division – Debbie & Frank Vana (The Georgetown Club)
    • 2nd Division – Robyn & Jack St.Clair
    • 3rd Division – Cathleen & Colin Natale
  • 2008 – 1st Division – Mary & Dan Gale (Fall River CC)
    • 2nd Division – Kathy & Michael Kasper
    • 3rd Division – Kathleen & Colin Natale
  • 2009 – 1st Division – Tami & Harrison Bane (Kernwood CC)
    • 2nd Division – Robyn & Jack St. Clair
    • 3rd Division – Kathleen & Colin Natale
  • 2010 – 1st Division – Joanne & Jake Catlin (Oak Hill CC)
    • 2nd Division – Vicki Staebler & Alec Shanahan
    • 3rd Division – Kathleen & Colin Natale
  • 2011 – 1st Division – Maureen & Pat Sullivan (Marlborough CC)
    • 2nd Division – Kathleen & Aidan Natale
    • 3rd Division – Maureen & Alex Haynes
  • 2012 – 1st Division – Mary & Dan Gale (Haverhill CC)
    • 2nd Division – Kathleen & Aidan Natale
    • 3rd Division – Sarah & Tyler Forbes
  • 2013 – 1st Division – Robyn & David St. Clair (Foxborough CC)
    • 2nd Division – Sarah & Tyler Forbes
    • 3rd Division – Susan & James Curtin
  • 2014 – 1st Division – Robyn & David St. Clair (The Ranch GC)
    • 2nd Division – Kathleen & Colin Natale
    • 3rd Division – Susan & James Curtin
  • 2015 – 1st Division – Kathleen & Aidan Natale (Sterling National CC)
    • 2nd Division – Gail & Ben Regan
    • 3rd Division – Susan & James Curtin
  • 2016 – 1st Division – Mary & Dan Gale (Granite Links GC)
    • 2nd Division – Pam & Mark Kiley
    • 3rd Division – Susan & James Curtin
  • 2017 – 1st Division – Kathleen & Colin Natale
    • 2nd Division – No event held
    • 3rd Division – Susan & James Curtin
  • 2018 – 1st Division – Temple & Jackson Mitchell (LeBaron Hills CC)
    • 2nd Division – No event held
    • 3rd Division –  Sue & James Curtin
  • 2019 – 1st Division – Mary & Daniel Gale (Red Tail GC)
    • 2nd Division – Sue & James Curtin
    • 3rd Division –  No event held
  • 2020 – 1st Division – Jane & Nick Fiste (Wedgewood Pines CC)
    • 2nd Division – Sue & James Curtin
    • 3rd Division – Tracy Welch & Bradford Adams
  • 2021 – 1st Division – Michelle & Jesse Morgan (Brookmeadow CC)
    • 2nd Division – Sue & James Curtin
    • 3rd Division – Cindy & William Remis
  • 2022 – 1st Division – Judy & Will Frodigh (Acushnet River Valley GC)
    • 2nd Division – Sue & James Curtin